A leggyakoribb kérdés: Mennyibe fog kerülni az x m2-es ház gépészete?
Ööööööö háááááttt igen :D. Mennyibe kerül egy 4 kerekű autó? :D
Sajnos meg kell tervezni, ki kell anyagolni és bekérni az aktuális anyag és kivitelezői ajánlatokat... Nincs mese. Ugyanazt a terméket meg lehet venni mondjuk 2/3 ad áron. És az egyik kereskedő ezt adja olcsóbban, a másik azt (attól függően kitől tudott annak idején jó áron vásárolni)... Szóval anyagot is lehet venni 10 helyről, főleg ha csak a műszaki tartalomhoz ragaszkodunk nem a konkrétan kiírt termékhez :).
Tervezésnél le lehet menni olyan szintre hogy a közcsavart is gyűjtse ki a tervező. Annyi a bibi, hogy ekkor már a 3D-s tervezést kell alkalmazni, mely a program és az időigény miatt is sacc/kb 5 szörös tervezési árba kerül. Nyilván van ahol megéri ezt alkalmazni. Olyan esetben ahol zsúfoltak a gépészeti terek, folyosók minden cm számít ott ezt kell használni, illetve ha minden idom speciális ezért nagyon pontos anyaglista kell.
Vagy hány kW-os hőszivattyú kell az x m2-es házhoz? :D
Hőigény számítással kezdődne a feladat. Eleve a legfonotosabb dolog, hogy hol van a kecó. Arra a helyre le kell szedni a történelmi éghajlat adatokat, és azt tanulmányozni, hogy nehogy alá, vagy túl lőjünk. Kell épületszerkezetek anyaga. Nyilászárók anyaga, üvegezése, árnyékolása. Épületszerkezetek méretei. Légcsere adatok (ha mesterséges szellőzés van). Benapozás (nem a téli méretezési állapothoz ugyan, de a fűtési szezon energiaigényéhez fontos). Padlófűtéshez tudni kell a burkolatok anyagát, hogy milyen bútort akartok, akartok-e szőnyeget, mekkorát... Hány fokot szeretnétek, hogyan szeretnétek ruhát szárítani, eleve élni a házban.
Radiátoros/ padlófűtésés/mennyezetfűtéses/ falfűtéses a rendszer. Ha meglévők a hőleadók akkor azokat vissza kell ellenőrizni hőleadásra. Amelyik radiátor a többihez képest nagyon gyenge a helyiségben, azt célszerű cserélni, hogy amiatt a helyiség miatt ne kelljen emelet hőfokkal mennie az egész háznak.
Aztán milyen automatikát szeretnétek. Hova lehet tenni a kültérit, annak kell-e zajvédő burkolat. Mivel készítitek a hmv-t mennyit fogtok használni. Milyen hűtőközeges gépben gondolkodtok? Innen lehet gépet választani. Komoly gyártóknak van kiválasztó szoftvere ott mérlegelni is lehet az üzemeltetési költségeket vs bekerülési költségeket. A fűtési szezon hőszivattyús üzemmel lefedett %-a fontos bemenő adat a tervezéshez és a bekerülési költséget nagyban befolyásolja. Milyen a szervizszolgáltatás/ alkatrész ellátottság a környéken.
Ha mindez megvan ki lehet választani a gépet, egyszerű nemde? :D